romantyczny wieczór przy kominku

Typ kominka określa w dużej mierze aranżacyjny styl wnętrz. Kominki gazowe, z wkładem kominkowym, z systemem wodnym – rodzajów jest wiele. Poznaj informacje, dzięki którym łatwiej wybierzesz odpowiedni do swojego domu!

Prawie w każdym nowym domu instaluje się kominek. I nie powinno to nikogo dziwić, gdyż walory tego przedsięwzięcia są ogólnie znane. Dzięki niemu wprowadzisz super klimat do pomieszczenia i zaoszczędzisz na ogrzewaniu. Natomiast ciekawy pomysł na jego aranżację pozwoli pozytywnie ewoluować Twojemu domowi lub mieszkaniu. Jednak na początku musisz podjąć decyzję o typie kominka.

Typy kominków

Jeśli masz w zamiarze zainstalować kominek w swoim domu, musisz wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj. Odpowiedz sobie na pytanie, jaką rolę ma spełniać kominek w Twoim lokum? Czy ma to być wyłącznie element dekoracyjny, czy może ma wspierać mocno także ogrzewanie? W tym drugim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie kominek wbudowany. Możesz go zainstalować jako część systemu DGP lub może posiadać płaszcz wodny i korelować z wodną instalacją centralnego ogrzewania. Warto to zaplanować już na etapie budowy domu.

Poniżej przedstawiamy kilka dostępnych typów, biorąc pod uwagę ich zalety i wady. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie parametry zależne są od typu stosowanego paliwa.

Wyróżniamy następujące kominki pod względem wykorzystywanego paliwa:

a) na paliwo stałe

b) gazowe

c) z wkładem kominkowym

d) z systemem wodnym

Kominki na paliwo stałe

Zastanawiasz się, czym jest paliwo stałe? To po prostu bardzo dobrze znane tradycyjne drewno. Głównym walorem takiego rozwiązania jest długie utrzymywanie ciepła w pomieszczeniach oraz widok naturalnego ognia. Któż z nas go nie lubi? Podstawową wadą tego rodzaju jest niestety konieczność częstego doglądania kominka, gdy jest podłączony do centralnego ogrzewania. Podobnie w przypadku dłuższych wyjazdów np. na narty, gdy temperatura może uszkodzić kominek. Warto więc, byś zainwestował w dodatkowy piecyk gazowy, który pomoże utrzymywać stałą temperaturę wody centralnego ogrzewania powyżej zera.

Kominki gazowe

Tutaj źródłem energii jest gaz ziemny bądź butlowy. Łatwiej utrzymasz w nim czystość niż w przypadku standardowego kominka. Dodatkowo dzięki dobrym warunkom grzewczym utrzymasz ciepło na wiele godzin. Decydując się na kominek gazowy, musisz mieć na uwadze, iż czasochłonne może okazać się częstsze sprawdzanie przewodów kominowych, by nie dopuścić do wydzielania czadu. Jednym z lepszych typów kominków gazowych są kominki akumulacyjne, które cechuje większa efektywność.

Kominki z wkładem kominkowym

Jeżeli chcesz, by głównym paliwem Twojego kominka było drewno sezonowane lub brykiet drzewny, zdecyduj się na kominek z wkładem kominkowym. To niezwykle ekologiczny wybór, gdyż znacznie redukuje emisję gazów do atmosfery. Pamiętaj, aby wybierać drewno suszone co najmniej 2 lata, ponieważ wilgotne może szybciej zanieczyścić kominek. Wybieraj drzewa liściaste, najlepiej: brzozę, buk lub dąb. Wadą tego rozwiązania jest to, że musisz dostosować kominek do rozmiaru wkładu.

Kominki z systemem wodnym

Ostatnim możliwym typem jest kominek z płaszczem wodnym. Gwarantuje bezpośrednie ogrzanie pokoju, w którym się znajduje. Jak to działa? Ogrzewana ciecz w płaszczu kierowana jest do grzejników, po czym po schodzeniu, wraca do kominka. Ten system ogrzewania może współpracować z innym źródłem ciepła, np. kotłem gazowym,
Niestety ograniczona jest możliwość regulacji mocy grzewczej kominka z płaszczem wodnym. Można regulować wyłącznie powietrzem doprowadzanym do komory spalania oraz ilością załadowanego paliwa. Musisz również pamiętać, że utrzymanie wysokiej mocy grzewczej wymaga częstego uzupełniania drewna, co może być na dłuższą metę uciążliwe.

Jak widzisz, każdy rodzaj kominka ma swoje zalety, ale też wady. Najważniejsze, abyś wybrał odpowiedni do swojego domu, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności. Jeśli masz wątpliwości i pytania, chętnie odpowiemy na każde z nich :)