ogień w kominkuŚwięta Bożego Narodzenia i Sylwester – zima rozpoczyna się od dużych wydatków. Aura za oknami powoduje, że zwiększają się także Twoje rachunki za ogrzewanie. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie w życie kilku zasad, które pozwolą Ci oszczędzać zimą. Jak to zrobić?

Niektóre opłaty, jak: za telewizję czy internet są stałe i nie masz możliwości na tym zaoszczędzić. Koszty ogrzewania natomiast możesz kontrolować i w razie potrzeby redukować bez obniżenia komfortu życia. Jak tego dokonać? Poniżej znajdziesz nasze wskazówki.

1. Zadbaj o dobrą izolację
Bez względu na to, czy mieszkasz w bloku, szeregowcu czy też w domu jednorodzinnym, zadbaj o to, by jak najmniej ciepła uciekało z pomieszczeń. Przeważnie najwięcej strat jest przez nieszczelne okna i drzwi. Niestety, dokładanie opału do kominka nic nie da. Zdecydowana większość ciepła ucieknie, a Ty stracisz drewno i środki finansowe. Czy musisz wymieniać okna i drzwi? Oczywiście, że nie! Wystarczy, że uszczelnisz framugi i ramy silikonem.

2. Odpowiednio dostosuj temperaturę w domu
Jednym ze sposobów na to, by zaoszczędzić energię, a co za tym idzie, fundusze, jest optymalne dopasowanie temperatury w każdym z pomieszczeń domu. Możesz zaopatrzyć się np. w regulatory temperatury, które regulują stopnie w ciągu dnia w zależności od tego, czy jesteś w środku, czy załatwiasz swoje sprawy na zewnątrz.
Dzięki temu utrzymasz pożądaną temperaturę, a także zmniejszysz zużycie ciepła. Możesz także ogrzewać pokoje w sposób nieregularny. Najwięcej ciepła skieruj na pomieszczenia, gdzie często przebywasz. Z kolei miejsca, gdzie jesteś sporadycznie, ogrzewaj w mniejszym stopniu.

3. Pamiętaj o regularnym i krótkim wietrzeniu pomieszczeń
Wietrzenie mieszkania i oszczędzanie na ogrzewaniu? Brzmi przewrotnie? A jednak. Wietrzenie jest kluczowe z kilku względów. Po pierwsze świeże powietrze dotlenia mózg, przez co czujesz się wypoczęty. Dodatkowo usuwa nieświeży zapach np. jedzenia bądź bakterie, co w okresie zimowym jest bardzo ważne dla Twojego zdrowia. Jak zatem wietrzyć mieszkanie? Otwórz szeroko okna tylko na kilka minut po uprzednim skręceniu grzejników bądź termostatów. Lepiej krótko, a często wietrzyć, niż długo, a jednorazowo. W tym drugim przypadku skutkuje to wychłodzeniem ścian, mebli, co zwiększa koszty ogrzewania.

4. Wykorzystaj kominek do ogrzewania
Kominek oprócz tego, ze spełnia funkcję dekoracyjną w domu, jest świetnym sposobem na generowanie dodatkowego ciepła w domu. Dobrą inwestycją są zatem kominki, w których wykorzystuje się drewno, ponieważ jest to tani i efektywny surowiec.

Jeżeli natomiast masz kominek z płaszczem wodnym, to zasilane jest przez niego centralne ogrzewanie. Pamiętaj, aby nie zasłaniać ani nie nie zastawiać grzejnika, gdyż wtedy ucieka ciepło! Niestety aktualne przepisy nie umożliwiają wykorzystanie kominka jako jedynego źródła ogrzewania. Dlatego też jego umiejętna kooperacja z centralnym systemem grzewczym jest sposobem na jak najlepsze dostarczenie ciepła, a co za tym idzie oszczędzania.