Kominek

Zbliża się zima. Dni stają się coraz krótsze, chłodniejsze i ponure. Najchętniej spędzałbyś czas w miejscu przytulnym, ciepłym, o sielankowej aurze. Gdy za oknami pojawia się biały puch, oznacza to, że rozpoczyna się pora włączenia ogrzewania. Jak przygotować kominek na kolejne, zimowe wyzwanie?

Kominek to cudowny mebel, który upiększa wnętrza, ale również stanowi formę ogrzewania. Aby pełnie zimy spędzić w odpowiednio ocieplonych wnętrzach, należy zadbać o kominek. Co należy zrobić, by eksploatacja paleniska była jak najbardziej efektywna?

Nie czekaj na ostatnią chwilę – przegląd kominka

Z optymalnym przygotowaniem kominka na zimę, nie czekaj do pierwszego, poważnego mrozu. Po pierwsze, zadbaj o to, by jak najszybciej przejrzał go kominiarz. Podczas przeglądu profesjonalista sprawdzi kominek pod kątem różnych parametrów: jego drożności, biegu kanałów, szczelności. Odpowiednio przeprowadzony audyt kominka umożliwia w późniejszym etapie skuteczne wyczyszczenie go z sadzy i innych nieczystości oraz zapobiega cyrkulacji powietrza. Szczególnie zwróć uwagę kominiarzowi, aby przyjrzał się stanowi przewodu kominkowego, który odprowadza spaliny na zewnątrz.

Czyszczenie kominka

Po prawidłowo przeprowadzonym przeglądzie kominka należy przejść do czyszczenia. Kominiarz opróżni palenisko z zalegającej sadzy, popiołu oraz pozostałości drewna, dzięki czemu przywróci drożność przewodu. Po tym etapie na scenę wchodzisz Ty!

Jak zacząć? Usuń resztki drewna i zanieczyszczenia. Następnie odkurz popiół. Wykorzystaj specjalne środki do mycia, dzięki którym dogłębnie oczyścisz szybę. To dobry moment, by upewnić się, że kominek nie ma żadnych ubytków, pęknięć czy też uszkodzeń. W razie ich wystąpienia zdążysz naprawić to do zimy. Zwróć także uwagę na uszczelkę przy drzwiczkach, gdyż często się kruszy. Sugerujemy, byś wymienił ten element przed mrozami – lepiej to zrobić teraz niż w połowie zimy!

Zapobiegnij brudzeniu się szyby

To, czym palisz, ma niebagatelny wpływ na to, w jakim tempie i w jakiej ilości pojawi się sadza. Pogarsza ona znacznie pracę kominka, a do tego psuje kolejny walor paleniska – jego ozdobny charakter. Kominek pełen sadzy nie jest po prostu estetyczny.

Na szczęście istnieje kilka metod, aby minimalizować wydzielanie się sadzy w sercu Twojego salonu:

  • Do palenia używaj tylko suchego drewna o wilgotności do 20%
  • Wykorzystuj wyłącznie drewno z drzew liściastych (iglaki zawierają zbyt dużo żywicy)
  • Kolorowe gazety to nie jest dobre źródło rozpałki – unikaj ich!

Jak widzisz, przygotowanie kominka do zimy nie jest wcale takie trudne. Jeśli odpowiednio zaplanujesz kroki, ostry mróz Cię nie zaskoczy!