ogień z kominka

Kominek to świetne źródło ciepła w domu. Odpowiedni, dostosowany do pomieszczenia oraz regularnie czyszczony zmniejsza wydatki związane z ogrzewaniem. Dodatkowo stanowi wspaniały element dekoracyjny. Mało jednak kto wie, że pozytywnie wpływa również na zdrowie. Dzisiaj dowiesz się, co zyskasz, inwestując w kominek!

Zalety kominków w pigułce

Na naszym blogu niejednokrotnie pisaliśmy o walorach kominka w domu, szczególnie salonie. Dla osób, które są tutaj po raz pierwszy, przypominamy wszystkie zalety.

Inwestując w kominek:

  • ograniczysz wydatki na ogrzewanie, a tym samym zwiększysz domowe oszczędności;
  • upiększysz swój dom, gdyż kominek jest świetnym elementem wystroju;
  • otrzymasz łatwe w obsłudze źródło ciepła;
  • zwiększysz bezpieczeństwo cieplne domu
  • stworzysz miejsce rozrywki i relaksu

Dzisiaj natomiast spojrzymy na kominek od innej strony. Skupimy się na pozytywnym wpływie paleniska na zdrowie domowników.

Nowoczesny kominek, a standardowy grzejnik

Nadal w większości domów, szczególnie starszych, głównym źródłem ogrzewania są żeliwne, stalowe bądź aluminiowe grzejniki. Niestety emanująca z nich energia, czyli ciepło, negatywnie wpływa na Twoje zdrowie. Dlaczego? Ponieważ wysusza powietrze, a to zjawisko powoduje:

  • wysuszenie błony śluzowej gardła, czyli częste bóle;
  • suchy kaszel;
  • zmęczenie;
  • migreny;
  • przemęczenia oczu;

Jak kominki wpływają na zdrowie?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że ze względu na swoją naturalność, ciepło generowane przez kominki jest zdecydowanie bardziej przyjazne dla ludzkiego samopoczucia. Kluczowe jest zdrowie psychiczne. Przebywanie w pobliżu kominka z kubkiem ulubionej herbaty bądź grzanego wina powoduje to, że szybciej się relaksujesz, odpoczywasz, a tym samym masz więcej sił do działania. Nie od dziś wiadomo, że psychika znacznie wpływa na samopoczucie fizyczne. Uspokojone neurony podczas relaksu przed kominkiem wysyłają pozytywne fale do całego organizmu, dlatego też zyskuje na tym chociażby system odpornościowy.

Kominek wpływa także pozytywnie na układ oddechowy. Zamontowanie paleniska w domu będzie więc najlepszym rozwiązaniem dla osób borykających się z problemami oddechowymi jak: suchy kaszel, alergie, astma. Palenisko reguluje optymalny poziom wilgotności powietrza w przeciwieństwie do grzejnika, który je redukuje do minimum. Większa wilgotność powietrza ułatwia głębsze i zdrowsze oddychanie. Kominki nie uwalniają do powietrza szkodliwych substancji, co spowoduje także, że lepiej się wyśpisz.

Podsumowanie

Jak widzisz, ciepło z kominka korzystnie wpływa nie tylko na Twoje finanse i aranżacje wnętrz domu, ale również na zdrowie. Przebywanie w pomieszczeniu z paleniskiem szybciej odpręża, sprzyja pozytywnym fluidom w rodzinnym gronie, a także dobrze wpływa na układ oddechowy. Decydując się na kominek, wzmocnisz zdrowie psychiczne, a co za tym idzie cały organizm.