Kominek może być nie tylko elementem dekoracji, czy symbolem luksusu, ale również sposobem na ogrzewanie całego domu. Można to osiągnąć na dwa sposoby:

  • ogrzewanie wody w CO poprzez instalację wkładu z płaszczem wodnym
  • ogrzewanie poprzez system DGP (dystrybucja gorącego powietrza) System DGP pozwala na rozprowadzenie ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń.

system dpg

Instalacja DGP montowana jest w dwóch wersjach:

  • z obiegiem grawitacyjnym
  • z obiegiem wymuszonym

Instalacja z grawitacyjnym obiegiem powietrza stosowana jest w sytuacjach gdzie transport ogrzanego powietrza przebiega nie dalej niż 2,5 – 3 m w poziomie. Rozwiązanie to sprawdza się wszędzie tam, gdzie ciepłe powietrze chcemy poprowadzić w górę (na piętro), lub do pokoju obok pomieszczenia, gdzie stoi kominek. Instalacja z wymuszonym obiegiem jest zalecana, kiedy ciepło z kominka chcemy transportować dalej niż 3 m, oraz gdy chcemy ogrzewać cały dom. Ten rodzaj instalacji jest napędzany za pomocą aparatu nawiewnego. Koszty instalacji DGP z wymuszonym obiegiem są znacznie większe, jednak korzyści wynikające z korzystania są znacznie bardziej odczuwalne, niż w przypadku instalacji z obiegiem grawitacyjnym.